Archiwa kategorii: Zloty i Rajdy

Kraków – Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” w realiach PRL-u

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
30 września – 31 grudnia 2017

Ile kosztował Fiat 125p i jak można było go zdobyć? Komu dzielnie służył przez dwie dekady? W jaki sposób wykorzystywany był w propagandzie sukcesu? Jak wyglądały wczasy zmotoryzowanych obywateli? Dlaczego utrzymanie samochodu w sprawności było nie lada wyzwaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryje przed odwiedzającymi wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p”, która zostanie otwarta w Muzeum Inżynierii Miejskiej 30 września o godzinie 11:00, z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji tego modelu w Polsce.

Czytaj dalej

Zlot Pojazdów PRL w Sierakowicach

Za nami kolejny, bo już V Zlot Pojazdów PRL w Sierakowicach. Po raz pierwszy wybrałem się moją WSK. Przez problemy z platynkami i zapłonem trudno było dojechać, a potem jeszcze trudniej wrócić, ale dała radę. Innym razem poświęcę jej więcej czasu, morał z tej bajki jest jednak wszystkim znany, jak nie kupić klasyka, jak je tak bardzo kochamy :) Podobną miał mój Ojciec, kiedy byłem mały siadałem na tym motocyklu i udawałem, że prowadzę. Potem motocykl został sprzedany, miałem wówczas kilka lat. I tak zainspirowany wspomnieniami oraz filmem „Motór” pojawił się on w moim życiu. Czeka go wiele pracy, ale tym radość z niego powinna być większa.

Zlot Pojazdów PRL (1)

Czytaj dalej

Moto Folk w Parchowie

Parchowo – mała miejscowość, zaledwie kilkanaście kilometrów od mojej rodzinnej miejscowości. Tam właśnie odbywa się piknik Moto Folk i gdzie wybrałem się razem z kilkoma moimi znajomymi na jednośladach. Początkowo nie zapowiadało sie, aby na zlocie miało pojawić się wiele pojazdów, ale ostatecznie było ich naprawdę sporo, co widać z resztą na niektórych zdjęciach. Królowały duże motocykle, a w odróżeniu od większości zlotów na których bywam – uwaga – nie były sprzed lat 90′ :) Kilka jednak udało mi się ustrzelić moim kompaktem Sony. I tak wśród nich były:

Iż. Psssst! Nie mówcie nikomu, ale miał instalację LPG. Parownik ogrzewany był płynem, który krążył w miedzianej rurce zawiniętej jak świński ogonek w okół rury wydechowej.


Moto Folk Parchowo Moto Folk Parchowo (3) Zlot Pojazdów PRL Sierakowice (11)
Czytaj dalej

Zlot Pojazdów PRL-u w Sierakowicach

Ostatni weekend minął pod znakiem Zlotu Pojazdów PRL-u w Sierakowicach, który widać z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W tym roku wybrałem się wraz z moim przyjacielem 126p, który to z resztą był jednym z kilku na zlocie (w tym pojawił się Cabrio). Nie obyło się bez przygód – na chwię przed zlotem połamał się wiatrak chłodzący silnik, ale dzięki staraniom właścieciela i jego zdolnościach udało się zdążyć na zlot na czas. A tam jedną z gwiazd była SHL M04, kto interesuje się tym modelem wie że zdobycie go graniczy z cudem, no chyba że dysponuje się dużą ilością gotówki. Jak widać jednak, komuś się udało co daje nadzieje wszystkim innym poszukującym szczęścia bez tylnego amortyzatora.

Zlot Pojazdów PRL Sierakowice (29) Czytaj dalej

FSO Pomorze – I Pomorski Zlot Pojazdów Produkcji Polskiej

W sobotę punktualnie o 10:05 udało mi się zjawić w Sycowej Hucie na I Pomorski Zlot Pojazdów Produkcji Polskiej z FSO Pomorze organizowany przez FSO Pomorze :) Miła spędzona sobota, gdzie każdy mógł w sielskiej atmosferze spędzać czas nie tylko oglądając pojazdy, ale i uczestnicząc w konkurencjach. Egzamin prawa jazdy zdawany na Maluchu – świetny pomysł :) Skromną galerię ze zlotu zobaczyć możecie poniżej.

Baaaardzo mi się spodobał. Taki sobie wymarzyłem :)

Baaaardzo mi się spodobał. Taki sobie wymarzyłem :)

Czytaj dalej

Ostatni Dech Kościerzyna – wyścig złomów

„Człowiek razem z maszyną złączony po to by łamać prawa fizyki i spełniać swoje wielke sny. Rajd to Rajd!” – czyli za nami kolejny wyścig z serii „Ostatni Dech” organizowany pod Kościerzyną, w którym to łamie się nie tylko prawa fizyki, ale i wyobrażenie o tym co można zrobić z samochodami na torze. Kolejna okazja obejrzeć „Kaszubskie Destruction Derby” i spotkania ze znajomymi. Tym razem przybyło mniej pojazdów niż zwykle, ale wystarczająco aby uzbierało się na dwie klasy i kilka wyściów. Zacznijmy jednak od początku – jak zrobić z felg 15″ felgi o rozmiarze 14″, ano tak:

Oczywiście należy zadbać o wszystkie pozostałe detale, uzbrojenie, rury, siatki, blachy i koła. W końcu podczas wyścigu nikt nie przebiera w środkach „Rajd to Rajd!”. Czasem dochodzą gadżety jak ten poniżej, czyli „òdżiń z ryre”.

A kiedy już jesteśmy zapakowani, można wybierać się na miejsce. A tam zobaczyć można atrakcje takie jak na poniższym nagraniu i zdjęciach.

Rost is not a crime

Rost is not a crime

Głośniki najważniejsze, to się nie zmieniło od lat.

Głośniki najważniejsze, to się nie zmieniło od lat.

"Co Volno w Volvo..." czy jakoś tak...

„Co Volno w Volvo…” czy jakoś tak…

O gwizdkach na sarny słyszałem (a nawet miałem), jak sprawdzają sie naklejki "Anty Sarna" tego nie wiem, ale to "naklejka ochronna" więc musi działać.

O gwizdkach na sarny słyszałem (a nawet miałem), jak sprawdzają sie naklejki „Anty Sarna” tego nie wiem, ale to „naklejka ochronna” więc musi działać.

Dobrze, że ma odblaski, od razu bezpieczniej.

Dobrze, że ma odblaski, od razu bezpieczniej.

I na koniec zwycięzca tej edycji.

I na koniec zwycięzca tej edycji.

Zlot FSO Pomorze w Malborku (2014.06.15)

W ubiegły weekend miał miejsce zlot grupy FSO Pomorze w Malborku. Na miejsce przybyło w sumie 13 samochodów, także była okazja do ciekawych rozmów. Galerię zdjęć z tego spotu zobaczyć możecie poniżej. Do Poloneza Coupe miałem okazję przymierzyć się już wcześniej, ale moją uwagę szczególnie przykuł Biały 125p (naprawdę Piękny model :)) oraz „Open Air” w Złombolowym Caro.

 

 

 

Ostatni Dech Kościerzyna – czerwiec 2013

Kolejny „Ostatni Dech” za nami :) Tym razem było sporo kurzu, ale było na co popatrzeć. Jak zwykle rywalizacja była zacięta, a wydaje się że chyba z wyścigu na wyścig jest coraz większa. Pierwsze miejsce w swoich klasach zajęły następujące samochody: lekkie – Skoda Felicja, średnie – Mitsubishi Colt, ciężke – Opel Vectra A. Zdjęcia z wyścigu poniżej, nagranie pojawią się wkrótce.

 

Kolejny z wyścigów 28 lipca, do uzdrzeni!

 

Ostatni Dech

Niech Was pozory nie zmylą, ten przełącznik nie służy do włączania światła. Ciekaw jetem kiedy ten patent pojawi się w kolejnym „Szybcy i Wściekli”, kiedy to Vin Diesel będzie podobnym włącznikiem włączał NOS.

Ostatni Dech (2)

Zaostrzone zostały przepisy bezpieczeństwa – wymagana siatka lub pasy osłaniające kierowcę.

Ostatni Dech (3)

Biedronki są wszędzie, jak inne robale. Na tym zdjęciu Vectra jest już po dachowaniu, które zaliczyła jeszcze przed wyścigiem, podczas prologu.

Ostatni Dech (4)

Jakiś koleś przyjechał Polonezem.

Ostatni Dech (5)

O, kolejny hipster.

Ostatni Dech (6)

Podobne zdjęcie było już wcześniej, ale zamieszczam ponownie – widać na nim jakie męczarnie dzielnie znosi konctrukcja Ibizy.

Ostatni Dech (7)

Golf pojawiał się na każdym z wyścigów, na którym miałem okazję być, a opuściłem jedynie dwa.

Ostatni Dech (8)

Widoczna na zdjęciu Mazda 323 była na sprzedaż na Allegro, przygotowana do wyścigu. Cena 1400 zł.

Ostatni Dech (9)

Mimo paru fajnych gadżetów, ten Golf II co chwila miewał problemy. Szczególnie po dachowaniu, zdjęcie jak wyglądał znajdziecie w dalszej części w galerii.

Ostatni Dech (10)

Czyjnik parkowania. O dziwo tył samochodu nie został uszkodzony podczas wyścigu, może jest to sposób?

Ostatni Dech (11)

Ciekawe malowanie, wygląda na to że z sieci. Dziwne, bo samochód wyglądał na niemiecki, chciało im się bawić w ten sposób?

 

Dni Ziemi Tczewskiej 2013 i Zlot Polonezów

W minioną sobotę (22.06.2013) miasto Tczew postanowiło uczcić 35 urodziny Poloneza i tym samym podczas Dni Ziemi Tczewskiej zorganizowały zlot Polonezów i „Wielką klaksonadą”. Bardzo fajna okazja do spędzenia soboty w miłej atmosferze i spotkania z innymi miłośnikami Polonezów, szczególnie że spora część pochodziła z Pomorza. Pogoda dopisała, frekwencja jak na tego typu wydarzenie również, co widać na poniższych fotografiach.

Wydaje mi się, że szczególną uwagę odwiedzających wzbudzuały oba Polonezy Coupe oraz bohater jednego z odcinków programu „Samochód marzeń: kup i zrób”. Wybór taki mnie nie dziwi i uważam go za słuszny :)

Dziękuję wszystkim, do zobaczenia na kolejnym zlocie!

Tczew też ma swoje uroki, kilka obrazków z Bulwaru na którym odbywała się impreza poniżej.

Ostatni Dech Kościerzyna – maj 2013

W miniona niedzielę odbył się kolejny wyścig z serii „Ostani Dech”. Czym tym razem nas zaskoczył? Myślę, że dość ostrą rywalizacją, która odbywała się w klasie „średnich” (Seat Ibiza vs Mitsubishi Colt) oraz w klasie „dużych” (Opel Vectra A vs Ford Probe). Rywalizacja była na tyle ostra, iż w jednym z wyścigów dwa z pojazdów zaliczyły dachowanie już na pierwszym z zakrętów. Ostatecznie Seat Ibiza zajął miejsce drugie (nawet pomimo naprawy miski olejowej po pierwszym z wyścigów), za Coltem. Opel Vectra natomiast na jednym z wyścigów zgubił koło, a w ostatnim „biegu” wypadł z trasy, co ostatecznie pogrzebało szanse na zwycięstwo w rywalizacji. Ten pojazd oraz wspomniany Ford Probe „Kapitana Bigosa” zobaczyć możecie na poniższej fotografii, zaraz za nim wspomniani bohaterowie klasy „średniej”.

Ostatni Dech Kościerzyna (4)

Ostatni Dech Kościerzyna (1)

Na uznanie zasługuje Volkswagen Polo, który na jednym z wyścigów zgubił chłodnice, co nie przeszkodziło mu w wykonaniu kolejnych pięciu okrążeń toru oraz ukończeniu rywalizacji. Zdjęcie na którym widoczny jest sam pojazd oraz jeden z organizatorów widoczne jest poniżej.

Ostatni Dech Kościerzyna Rajd (31)

 

Uznanie należy się również dla Golfa II, którego widzieliśmy chyba na wszystkich wcześniejszych edycjach oraz dla teamu z Opla Astry w pickup – a jednak się da! :) Wszystkie fotografie zobaczyć możecie poniżej. Pozostaje nam czekać na kolejne edycje, które będą miały miejsce 30 czerwca, 28 lipca oraz 15 sierpnia. Na pewno pojawi się kilka nowych pojazdów oraz takich, dla których miniony „Ostatni Dech” okazał się wcale nie być tym ostatnim.

Inne wpisy związane z wyścigiem Ostatni Dech i rajdem Full-Gaz Kaszuby, organizowanym przez te samo stowarzyszenie znajdziecie pod poniższymi adresami: