Archiwa kategorii: Modyfikacje

Modyfikacje Fiat 125p

Fiat 125p 2000 rosso corsa ’73

Prawie świątecznie przestawiam historię opowiedzianą przez Karola, posiadacza czerwonego Fiata 125p. Ten będzie szybszy nie tylko ze względu na kolor, przeczytajcie sami.

„Chciałbym przedstawić Fiata 125p z ’73 roku, prywatnie zwany Franciszkiem, Frankolotem lub Kantolotem. Fiata kupiłem w kwietniu 2008 roku od pierwszego właściciela.

W chwili zakupu Fiat, jak na swój wiek, był w miarę dobrym stanie. Mimo to, wymagał gruntownego remontu – połatania dziur w podłodze, wymiany progów, błotników, pasa przedniego, nowego lakieru. Pod maską silnik 1300 ohv w przyzwoitej kondycji. W skrócie, klasyczny polski duży fiat na włoskiej licencji mający już swoje lata.
Przygotowania do remontu trwały ponad 2,5 roku – tyle zajęło szukanie blacharza, lakiernika, części, zbieranie funduszy, wygospodarowanie czasu. Długo, ale plan był taki – przywracamy fiatowi włoskiego ducha! Ma to być klasyczny, mały, dynamiczny, sedan z lat ’70. Aby osiągnąć ten cel konieczne było zastąpienie silnika ohv, jednostką z prawdziwie włoskim temperamentem – dohc oraz zmiana koloru na nieco dynamiczniejszy. Wybór padł na rosso corsa, tradycyjny włoski kolor wyścigowy.
W lutym 2011 r. Frankolot wyjechał do blacharza, a ja na poszukiwania nowego serducha i wielu innych części. W połowie grudnia, po niemalże roku Frankolot wrócił do domu. Zrobiona kompletna blacharka, silnik dohc wyremontowany i złożony na nowych częściach. Przed nami (projekt wspólnie z bratem i ojcem) jeszcze dużo pracy, ale wierzcie mi Fiat jest tego wart!”

Karol

Więcej na blogu oraz forum.

Rusty na Złombolu

O rajdzie Złombol jest z roku na rok robi się głośniej. W tegorocznej edycji startuje aż 100 załóg! Jedną z nich jest załoga Rusty Ringo w Fiacie 125p. Do przebycia ma aż 2500 km i to w jedną stronę, więc przed nią nie lada wyzwanie. Ekipa postawiła na styl Rost, co z resztą widać na zdjęciach. Na nadwoziu pozostało jednak sporo miejsca, w sam raz na informacje o sponsorach. Musimy pamiętać, że rajd Złombol jest imprezą charytatywną. Jeśli Wy również chcecie dołączyć do tej szczytnej akcji i pomóc dzieciom z domu dziecka, sprawdźcie szczegóły – Jak zostać sponsorem lub też przejdźcie na któryś z poniższych adresów.

Z Katowic nad jezioro Loch Ness! Trzymajmy kciuki!

Więcej o akcji przeczytać możecie pod adresem rusty.redringo.pl oraz na Facebook’u facebook.com/RedRingoPL

Fiat 125p karawan

Było już o Fiacie 125p przygotowanym na ślub, więc teraz czas na inne tematy. O ile tych na ślub jest coraz więcej, o tyle o karawanach do pewnego momentu jedynie się słyszało. Wkrótce może się to zmienić, gdyż znalazła się osoba, która taki model nabyła i zamierza nad nim pracować. Model ze zdjęć poniżej powstał w roku 1980. Widać na nich np. część wzmocnionego podwozia. Część unikatowego nadwozia została już zmieniona, ale wciąż pozostają pewne „smaczki” (o ile można użyć tego słowa, mówiąc o karawanie). Należą do nich np. miejsca siedzące dla osób niosących trumnę.

Fiat stopniowo przywracany będzie do życia, ale bynajmniej nie w celu transportowania tych, którzy już go skończyli. Aby powrót do oryginalnego stanu był możliwy potrzebne są materiały w postaci zdjęć, czy też relacji osób, które samochody widziały bądź też miały z nim styczność. Jeśli jesteście w tej grupie osób, prosimy o kontakt. Dzięki temu można dołożyć swoją „cegiełkę” do odbudowy tego unikatowego modelu.

Weselny 125p na sprzedaż

Oddając się jednej z moich ulubionych rozrywek, czyli przeglądaniu ofert sprzedaży Fiata 125p, trafiłem na oryginalnie zmodyfikowany egzemplarz. Cała karoseria wyklejona jest różami, pasażerowie z tyłu mogą spoglądać na świat poprzez „serduszka”, a na klapie tylnej dorobiono skrzydła a’la Cadillac de Ville. Czy pod maską również znajdują się kwiaty? Tego nie wiadomo. Jeśli by tam były, to stroiłyby standardowy silnik o pojemności 1500 cm3.


Temat ciekawy, szczególnie dla mnie, gdyż sam jestem w trakcie przygotowywania jednego egzemplarza do ślubu :) Czy pójdę tym samym krokiem? Na pewno nie. Jedno jednak muszę przyznać, że w środku wygląda naprawdę ciekawie. Ogłoszenie znajdziecie na portalu otoMoto.

www_otomoto_pl

 

125p Cultstyle

125p-cultstyle-fotomichal.com (3) Cultstyle, czyli modyfikacje samochodów, które w historii motoryzacji znaczyły i znaczą o wiele więcej niż pozostałe. Co sprawia, że jedne samochody się nimi stają, a inne nie mają najmniejszych szans, żeby zaliczać się do tej kategorii? Z pewnością jest to styl – jedne go mają, inne nie.  Na sylwetki niektórych samochodów, mimo upływu czasu, wciąż patrzymy z przyjemnością. Co niektórzy właściciele  samochodów zauważają w nich również coś innego – duszę.


Właśnie ona sprawia, że samochody tego typu prowadzi się z  prawdziwą przyjemnością i z satysfakcją na nie patrzy. Aby jeszcze ten efekt poprawić stosuje się „dodatki”, które mają nadać „cultowego” stylu. Ten typ modyfikacji to domena niemieckich samochodów z Wolksburga, ale po wpisaniu w wyszukiwarce obrazów Google trafimy z pewnością na takie, które powstały w polskich fabrykach. Jednym z nich jest niebieski Fiat Jacka z Lublina.

Fiat został zakupiony został w czerwcu 2007 roku. Rok produkcji – 1973, pojemność – 1300.

2 1

Na początek Fiat otrzymał nowe felgi oraz nieco niższe zawieszenie.

125p-cultstyle-3b 125p-cultstyle-3a 125p-cultstyle-3c

Zmiany w kolejnych etapach były znacznie poważniejsze. Pod maską znalazł się szesnastozaworowy silnik 1.4 Rover, czyli jak pewnie się spodziewacie, przeszczepiony z Poloneza. Potem przyszła kolej na remont blacharki oraz zmianę felg. W efekcie wyglądał jak na zdjęciu poniżej:

6a 7 c56839142242c083

Samochód nie raz pełnił funkcje reprezentacyjne :)

4a8f072d9a3dc4fa ee19875eb80517a5 df3d13e48e0bb08d

A także stanowił inspirację dla artystów – fotomichal.com

125p-cultstyle-fotomichal.com (6)

125p-cultstyle-fotomichal.com (1) 125p-cultstyle-fotomichal.com (2) 125p-cultstyle-fotomichal.com (3)

125p-cultstyle-fotomichal.com (4) 125p-cultstyle-fotomichal.com (5) 125p-cultstyle-fotomichal.com

Fiat podróżuje z charakterystyczną przyczepą kempingową. Rok produkcji przyczepy jest identyczny jak samochodu – 1973.

125p-przyczepa

Styl samochodu sprawił, że zauważono go również za granicą, konkretnie w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia poniżej przedstawiają artykuł „Poles Apart”, który mówi o „Polish retro car scene” i Fiacie 125p Jacka.

125p-cultstyle-artykul 125p-cultstyle-artykul (2) 125p-cultstyle-artykul (3)

Niestety, to co w już dawno zauważyli Brytyjczycy, w Polsce wciąż wiele osób wciąż nie jest w stanie zrozumieć. Co niektórzy, najbardziej zatwardziali, wolą „ścigać się” swoimi samochodami z za zachodniej granicy. Nie byliby jednak w stanie zrobić połowy takich akrobacji, jak np. te zaprezentowane na próbie sprawnościowej podczas zlotu FSO Auto Klub.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że samochodów cieszących oko, takich jak ten będzie coraz więcej. Tym samym o „Polish retro car scene” będziemy słyszeć coraz częściej.

Oldschool – 125p na sprzedaż

Już teraz każdy Fiat 125p zwraca na siebie uwagę. Jest ich bardzo mało, a te w dobrym stanie też ogląda się coraz rzadziej. Nie mniej jednak zdarzają się prawdziwe perełki, taka jak ta ze zdjęć poniżej. Prawdziwy Oldschool! We Fiata włożono masę pracy, czasu i pieniędzy. Obręcze to kultowe Cromodora cd92. Fiat jest obecnie na sprzedaż. Możecie go zobaczyć klikając na link. Dane techniczne przedstawione są na ostatniej fotografii.
Czytaj dalej

Wersje specjalne – Fiat GTJ

Pomimo rzucanych przez kacapów kłód pod nogi z pod rąk polskich inżynierów wychodziły prawdziwe cuda. Jednym z nich był Fiat 125p GT. Fiat posiadał silnik zaadoptowany z Fiata 132 C2, czyli z dwoma wałkami rozrządu.. Konstrukcja ta powstała w latach 70-tych. Fiat posiadał poszerzone błotniki, przednie i tylne spojlery oraz rzucający się w oczy wlot na masce. Wielka szkoda, że nie udało się spopularyzować tej wersji Fiata.

Czytaj dalej

Fiat Jamnik

W pewnym momencie na aukcjach pojawił się Fiat 125p jamnik. Osiągnął on cenę znacznie powyżej 100 tys zł – na aukcji była cena minimalna, więc zdarzały się osoby, które ją podbijały. Nie wiem czy ostatecznie Fiata sprzedano czy nie, bo przy tym pewnie manipulowano… Liczy się sam fakt pojawienia się tego rarytasu na aukcji. Czytaj dalej

Fiat 125p Diesel

W całej historii było kilka prób instalowania silników wysokoprężnych w Polskich Fiatach i Polonezach. W roku 1986 powstała seria Fiatów 125p, w której fabrycznie montowano silnik diesla, prosto z Volkswagena Passata. Jednostki sprawdzały się prawdę mówiąc na średnim poziomie. Silnik Fiata 125p D, bo tak nazwano tą wersję, posiadał jedynie około 50KM. Przyśpieszenie do 100 km/h zajmowało w sumie 21 sekund, a prędkość maksymalna zmalała do około 125 km/h. Jedyną pozytywnym aspektem używania tego typu silników było zużycie paliwa na poziomie 7.5 l, co w czasach kryzysu okazywało się bardzo ważne.

 

Czytaj dalej