Archiwa tagu: remont

Renowacja felg w 125p

Witam! Przedstawiam tekst, który zgłoszony został do konkursu portalu www.autoporadnik.pl oraz Neo-Tools. Udało się zdobyć pięcioczęściowy zestaw kluczy tego producenta. Na pewno przedstawione w nim techniki są doskonale innym znane, ale pomimo tego napiszę o tym raz jeszcze :)

Kazik, a Ty bez butów?!” – podobnymi słowami przywitał swojego Fiata 125p bohater serialu „39 i pół”, gdy zauważył, że z samochodu odkręcono i skradziono koła. Dariusz Jankowski, bo tak nazywa się najsłynniejszy współczesny kierowca „Bandziora”, doskonale zdawał sobie sprawę ile wysiłku kosztować może renowacja obręczy w tego typu klasyku. Jest jednak parę sposobów, aby w nawet w krótkim czasie znacznie polepszyć ich wygląd i zabezpieczyć je przed korozją.

Fiat przed malowaniem felg

Fiat przed malowaniem felg

Powyższe zdjęcie przedstawia jak wyglądał samochód z felgami w momencie, gdy rozpoczynały się prace. Trzeba przyznać, że nie wyglądało to najlepiej. Z tego powodu padła decyzja o ich odnowieniu.

Oznaczenie wyważenia kółPodstawowa odnowa felg może być wykonana nawet z założonymi na nich oponami. Elementy, które należy koniecznie zdemontować to „ciężarki”, które zakładane są w momencie wyważania obręczy. Przed ich zdjęciem należy oznaczyć na oponie wagę ciężarka, aby uniknąć kolejnej wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym.





5-szczotka-wiertarkaDopiero teraz możemy przystąpić do pracy nad wyczyszczeniem felg. Jedną z metod, która pozwala pozbyć się poprzednich warstw lakieru to piaskowanie. Jest to z pewnością jedna z najlepszych metod, ale na pewno nie jedyna. Starą warstwę lakieru możemy zlikwidować, korzystając z własnych narzędzi. Na rysunku obok tradycyjny „druciak” zakładany na wiertarkę. Można również posłużyć się stalową szczotką podobnego typu zakładaną na szlifierki kątowe.


3-Felga-Fiat-125pZdjęcie obok przedstawia felgę wyczyszczoną za pomocą wiertarki ze stalową szczotką. Zajęcie wymagające nieco czasu. Nie obejdzie się pewnie bez zdzierania farby przy pomocy innych narzędzi, np. szpachelki malarskiej.





4-Felga-Fiat-125pPo przeczyszczeniu felgi powierzchnie przeznaczone do malowania należy koniecznie odtłuścić rozpuszczalnikiem. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka felga może wyglądać na oczyszczoną, to w rzeczywistości tak nie jest. Są na niej tłuste plamy, a to może spowodować, że na farbie powstaną pęcherze.





Malowanie należy oczywiście zacząć od farby podkładowej, a dopiero potem przystąpić do malowania właściwym lakierem. Od strony wewnętrznej najlepiej użyć ciemnej farby, można również pokusić się o użycie farby chlorokauczukowej. Z zewnątrz oczywiście najczęściej stosowane są specjalne farby do felg, ale do Fiata 125p użyłem nieco innej. Nie była to farba oryginalna, a biała, zabarwiona niewielką ilością pigmentu.

6-Felga-Fiat-125p 8-Felga-Fiat-125p 9-Felga-Fiat-125p











Po wymalowaniu wewnętrznej i zewnętrznej strony felg należało zadbać o niezbędny dodatek – kołpaki tzw. „kapsle”. Ze względu na trudne warunki sprawiają, że potrafią być mocno sfatygowane. Chrom ma jednak tą zaletę, że drobne zanieczyszczenia można zlikwidować zwykłą pastą polerską (lekko ścierną). Jaki efekt można uzyskać dzięki temu zabiegowi przedstawiają dwa poniższe zdjęcia – pierwsze przed polerowaniem, drugie po nim. Gdy już mamy komplet materiałów – odnowione felgi oraz kołpaki – możemy w końcu zająć się ich instalacją w pojeździe.

Przed

Po

Zbliża się zima, a wraz z nią nieco więcej czasu, który można spędzić w garażu. Cały proces kosztuje nas sporo czasu i pracy, ale myślę, że dla takiego efektu warto.


12-Felgi-kapsle