Archiwa kategorii: Fiat 125p

Model 125p do składania – replika Polskiego Fiata 125p

Nowa kolekcja od De Agostini – FIAT 125 p w skali 1:8! Złóż razem z nami wiernie odtworzony model popularnego „kanciaka” i przenieś się do czasów, kiedy królował na naszych szosach!

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/125p-fiat125p, wykorzystując swój indywidualny kod FIAT125PEU i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

Wyprodukowany w 1967 roku pierwszy powojenny polski Fiat był przełomem w naszej rodzimej motoryzacji i zdecydowanie wyróżniał się na tle innych krajowych aut z tego okresu. Na 25 lat wraz ze swoim młodszym bratem – maluchem – zdominował polskie drogi, stał się też bohaterem filmów i seriali, jak choćby kultowych „Zmienników”, na zawsze pozostając w pamięci wielu pokoleń Polaków.

Czytaj dalej

Poszukiwania białych kloszy do 125p Tomka

Kolega Tomek  poszukuje białych kloszy do swojego 125p. Osoby, które posiadają taki gadżet, proszone są o kontakt. Zdjęcia pojazdu zobaczyć możecie poniżej. Zainteresowani zakupem mogą skontaktować się poprzez blog.

 

Fiat 125p na sprzedaż

Na nasz adres e-mail dotało ogłoszenie o sprzedaży Fiata 125p rok 1982, którego opis znajdziecie poniżej:

  • oryginalny kolor – bahama
  • samochód po pierwszym właścicielu wojskowym (właściciel posiada rachunek zakupu, książkę serwisową i instrukcje)
  • oryginalny przebieg 74 tyś
  • samochód zarejestrowany i po kompletnej blacharskiej obudowie przez fachowca blacharza który może potwierdzić co zostało zrobione (zero rdzy, a pojazd zakonserwowany ) i wygląda jak nowy :)
  • w trakcie prac wymieniono wszystkie progi, nadkola itp.
  • wydech i akumulator zostały wymienione na nowe, hamulce w bardzo dobrej kondycji.

Zdjęcia pojazdu w galerii poniżej, cena jaka interesuje sprzedającego to ok. 6 tys. Do oddania w dobre ręce, pytania prioszę kierować pod numer tel. 793115314.

Fiat 125p 2000 rosso corsa ’73

Prawie świątecznie przestawiam historię opowiedzianą przez Karola, posiadacza czerwonego Fiata 125p. Ten będzie szybszy nie tylko ze względu na kolor, przeczytajcie sami.

„Chciałbym przedstawić Fiata 125p z ’73 roku, prywatnie zwany Franciszkiem, Frankolotem lub Kantolotem. Fiata kupiłem w kwietniu 2008 roku od pierwszego właściciela.

W chwili zakupu Fiat, jak na swój wiek, był w miarę dobrym stanie. Mimo to, wymagał gruntownego remontu – połatania dziur w podłodze, wymiany progów, błotników, pasa przedniego, nowego lakieru. Pod maską silnik 1300 ohv w przyzwoitej kondycji. W skrócie, klasyczny polski duży fiat na włoskiej licencji mający już swoje lata.
Przygotowania do remontu trwały ponad 2,5 roku – tyle zajęło szukanie blacharza, lakiernika, części, zbieranie funduszy, wygospodarowanie czasu. Długo, ale plan był taki – przywracamy fiatowi włoskiego ducha! Ma to być klasyczny, mały, dynamiczny, sedan z lat ’70. Aby osiągnąć ten cel konieczne było zastąpienie silnika ohv, jednostką z prawdziwie włoskim temperamentem – dohc oraz zmiana koloru na nieco dynamiczniejszy. Wybór padł na rosso corsa, tradycyjny włoski kolor wyścigowy.
W lutym 2011 r. Frankolot wyjechał do blacharza, a ja na poszukiwania nowego serducha i wielu innych części. W połowie grudnia, po niemalże roku Frankolot wrócił do domu. Zrobiona kompletna blacharka, silnik dohc wyremontowany i złożony na nowych częściach. Przed nami (projekt wspólnie z bratem i ojcem) jeszcze dużo pracy, ale wierzcie mi Fiat jest tego wart!”

Karol

Więcej na blogu oraz forum.

Fiat 125p Basser – maksimum decybeli

Fiat 125p basser main

Osoby przeglądające informacje na temat 125p na pewno musiały natknąć się na zdjęcie tego modelu. Projekty inny niż wszystkie, bo oparty na Fiacie 125p, którego firma Basser zaadoptowała na rodzaj „Demo Car’a”. Dzięki temu stał się jednym z najgłośniejszych samochodów w tamtych latach – 155 dB. Tą pozycję potwierdzały wyniki, np. I miejsce w kategorii „Extreme Division” w roku 2003.

Fiat 125p basser budowa Fiat 125p basser budowa (3) Fiat 125p basser budowa (2)

Jego budowa nie była łatwa i wymagała m.in. demontażu całego wnętrza. Z oryginału pozostała środkowa konsola, deska rozdzielcza i parę innych niezbędnych elementów. Jak widać na zdjęciach blacharka pozostawiała wiele do życzenia. Efekty prac nad nią oraz nad samym systemem audio i zobaczyć możecie poniżej. W jego skład wchodził taki sprzęt jak głośniki Earthquake BALLS 15 (500 W RMS) we wnętrzu, głośniki 6/9″ Earthquake (na drzwiach) oraz wzmacniacze – Earthquake PHD-2 (1600 W RMS) oraz dwa modele Earthquake 4300 TXO (300 W RMS).

Fiat 125p basser (3) Fiat 125p basser (2) Fiat 125p basser (4) Fiat 125p basser (5)Fiat 125p basser (6) Fiat 125p basser

Fiat 125p basser (7)Fiat 125p basser (10)Fiat 125p basser (11)



Od roku 2003 minęło już sporo czasu…. Po Fiacie 125p Basser pozostają jedynie wspomnienia i parę artykułów. Wybrane zobaczyć możecie poniżej. Tytuł „Najgłośniejszy Fiat w Polsce” mówił sam za siebie. W konkurencji dB Drag Fiat nie miał sobie równych, gdyż zwykły „kierowca Fiata” nie ma zamiaru instalować w swoim pojeździe głośników o takiej mocy. Szczegóły zobaczyć możecie w galerii na stronie firmowej. Ten samochód nie miał i pewnie wśród 125p nie będzie miał równych, chyba, że znów ktoś wpadnie na pomysł wykorzystania w zawodach takiego modelu :)

Fiat Basser 125p  artykuly Fiat Basser 125p  artykuly (2) Fiat Basser 125p  artykuly (3)



Dane firmy, która stworzyła projekt :
BASSER Car music PROFESJONALNE NAGŁOŚNIENIE SAMOCHODÓW
www.basser.pl
[email protected]
Tel. 42 211 54 27

Fiat 125p na ślub

W kwietniu tego roku miałem przyjemność prowadzić niebieskiego 125p, który to jechał na czele kolumny, rzecz jasna w samochodzie jechali również Państwo młodzi. Zdjęcia z tej okazji zobaczyć poniżej (Fot. weselne: Agnieszka Ciurko). Samochód został „ukwiecony”, zamontowane były zakupione na tą okazje chromowane lusterka, a na oponach znalazł się biały pasek. Może nie wszystkim się podoba, ale z nim samochód zaczął wyglądać znacznie inaczej, powiedziałbym bardziej zacnie :) Pozostałe elementy bez zmian. Spisał się bardzo dobrze, a przez pewien czas towarzyszyła mu „eskorta” w postaci trzech motocykli. Kiedy parę lat temu łatałem w nim dziury, nie myślałem, że przyjdzie my wystąpić w takiej roli, a jednak…

Fiat 125p na Węgrzech

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát)

Skąd taki wstęp? Otóż nie jest tajemnicą, że na Węgrzech jest sporo sympatyków „epokowych pojazdów”, w tym oczywiście Polskiego Fiata. Na czele miłośników tego modelu znajduje się grupa zebrana wokół witryny www.polski.hu. Na dowód trzy zdjęcia z jednego ze spotów oraz samochód nie byle kogo, bo samej przewodniczącej klubu – pomarańczowego FSO 1500 z roku 1984.

Polski Fiat 125p na węgrzech Polski Fiat 125p na węgrzech (2) Polski Fiat 125p na węgrzech (3) Polski Fiat 125p na węgrzech (7)

Polski Fiat 125p na węgrzech (6) Polski Fiat 125p na węgrzech (5)

Polski Fiat Węgry Polski Fiat Węgry (3) Polski Fiat Węgry (2)


Klub organizuje spotkania, na których pojawiają się takie „socjalistyczne” pojazdy jak Polskie Fiaty, nasze poczciwe i włoskie Maluszki, a nawet Nysa. Oprócz tego spotkać można Wołgę, nieco Fiatów 500, a nawet imponującą radziecką „Czajkę”. Inne fotografie obejrzeć możecie w klubowej galerii.




Znalazło się również miejsce na prawdziwe perełki, tak jak Junak z poniższego zdjęcia. Nie ma się co dziwić, gdyż były tam eksportowane, podobnie jak do Mongolii czy też na Kubę. Polski Harley, jak mówi się o Junakach, to na razie dla mnie motoryzacyjne marzenie, podobnie jak wiele innych, a tymczasem cieszę się jednym z egzemplarzy niemieckiego motocykla MZ z roku 1979. Może kiedyś i ja przywyknę do niemieckiej motoryzacji, ale póki co, pomimo posiadania jednośladu od „sąsiadów” z naszej zachodniej granicy, wciąż przychylniejszym okiem patrzę na produkty naszej rodzimej motoryzacji. Nawet, jeśli czasami okazuje się ona bardziej awaryjna i mniej okazała. Nie widać tego jednak po Junaku ze zdjęcia – jak zawsze wygląda okazale!
Junak


Nauka jazdy Fiatem 125p (film)

Jak prawidłowo poruszać się na drodze, w ruchu miejskim, prowadząc taki krążownik szos jak Fiat 125p? Opowie o tym Beatka i jej znajomy. Zielony listek, który nakleiła na szybę, mówi sam za siebie. Na początku nie szło jej najlepiej, ale po celnych wskazówkach swojego kompana oduczyła się wszystkich złych nawyków. Mowa lektora jest oczywiście porywająca. Nie ma co przeciągać – po prostu trzeba obejrzeć.

Przednie emblematy Polskiego Fiata 125p

Szczegółowy opis wszystkich 8 oryginalnie stosowanych przednich emblematów Fiata 125p oraz 2 słowa o „LICENCJI”.

Przednie emblematy Polskiego Fiata 125p / FSO 1500:

1. Od początku produkcji (1967) do 1976r włącznie był biało czerwony emblemat z napisem: POLSKI FIAT w chromowanej chudej ramce. Znaczek doskonale wykonany – metalizowana ramka była dodatkowo w przeźroczystej plastikowej zatopce, co skutecznie chroniło metalizację przed błotem. Dziś największy rarytas kolekcjonerski – ceny nowych sztuk osiągają 350zł.

Emblemat Polski Fiat (1967 do 1976)

Emblemat Polski Fiat (1967 do 1976)

2. W roku 1977 zmiana. Od tej pory występował biało czerwony emblemat z napisem POLSKI FIAT i pod spodem – na czerwonym tle – kółko (znak FSO). Ramka była metalizowana, lecz szersza od poprzednika, określa się ją jako „pękata”. Też rarytas, z uwagi na ledwie kilkumiesięczny okres produkcji. Brak ofert sprzedaży! Ostatnia – rok temu – 250zł za lekko porysowany, podobno nowy.

3. Jeszcze pod koniec tego samego roku zaprzestano metalizacji ramki, która od tej pory miała wyłącznie czarny kolor. Poza tym znaczek pozostał bez zmian – określany powszechnie jako „pękaty czarny”. Nowy cieszy się opinią trudno osiągalnego rarytasu, choć używane znaczki dostępne w stosunkowo niskich cenach.

Emblemat Polski Fiat

Emblemat Polski Fiat (koniec 1977 do 1979)

4. Wiosną roku 1979 duże zmiany. Zwężono powyższy znaczek – forma ramki nie była już szeroka (zaokrąglona), lecz bardziej smukła – identyczna jak ramka pierwszego znaczka. Choć oczywiście czarna. Wnętrze znaczka uległo: 1. – zwężeniu, 2. – zmianie wyglądu, gdyż pomimo faktu iż przedstawiało ten sam projekt (u góry na białym tle: POLSKI FIAT, na dole na czerwonym tle kółeczko FSO), całość była wykonana już nie na odblaskowym „trójwymiarowym” tle, ale przypominało wydruk z kolorowej drukarki. Obecnie znaczek dość trudno osiągalny – identycznie jak poprzednie – spory rarytas kolekcjonerski. Zmiana wykonania na (zdaniem niektórych nieco brzydszy od poprzedniego) przyczyniła się też do pewnego pogorszenia jakości (szkiełko odpadało przy pierwszym mrozie).

Emblemat Polski Fiat

Emblemat Polski Fiat (1979 do 1983)

5. Stan wojenny rok 1981 – 82: montują co popadnie. Stare zapasy części, odrzuty, zamawiane są też w uzupełnieniu wyroby rzemieślnicze Oficjalny zaś emblemat j.w. dorobił się czarnych napisów (zamiast posrebrzanych) z uwagi na zapas czarnej farby a brak srebrnej. Znaczek niezbyt lubiany przez koneserów z uwagi na jego fatalną jakość wykonania (np. przyklejone złym klejem „szkiełko” natychmiast odpadało i nie zachował się praktycznie żaden egzemplarz). Zdania na temat oryginalności tego emblematu są podzielone. Niektórzy twierdzą, iż znaczek z czarnymi literami nie jest oryginalny.

6. Styczeń 1983r. Koniec biało czerwonego znaczka. Od tej pory wchodzi cienkie odlewane kółeczko FSO z krzyżem w środku. Kółeczko jest chromowane, niskiej jakości, chrom odpryskuje a stop (cynkal) utlenia się w biały proszek. Ten emblemat często jeszcze widzimy na ulicach. Póki co nie jest „kolekcjonerski”. Ceny niskie – od kilkunastu zł.

Emblemat Polski Fiat (od 1983 do 1989)

Emblemat Polski Fiat (od 1983 do 1989)

7. Rok 1989. W okresie, gdy wchodzi na rynek Polonez przejściówka, na 125p montowany jest w bardzo krótkiej serii (w zasadzie nieoficjalnie, z braku laku) ciekawe kółeczko. Charakteryzuje się ono podwójną pionową literą „S” i brakiem poziomej poprzeczki. Niedoceniany rarytas – wkrótce ceny tego znaczka powinny poszybować w górę.

8. rok 1989 – ostatni emblemat na Dużym Fiacie. Odlewane chromowane kółeczko z Poloneza (gruba pionowa pojedyncza litera „S” i brak poziomej poprzeczki. Z uwagi na dziób jaki miała atrapa chłodnicy 125p – pod ten emblemat stosowano plastikową podkładkę – adaptor.

Emblemat Polski Fiat (1989 do 1991)

Emblemat Polski Fiat (1989 do 1991)

W tym miejscu muszę wspomnieć, iż biało-czerwone emblematy, niby z tej samej serii stosowane od roku 1976 do grudnia 1982r. różniły się szczegółami wykonania, takimi jak kolor napisów (zamiennie biały – czerwony) itp. Produkowano je bowiem równocześnie na kilku liniach montażowych z uwagi na bardzo dużą ilość wytwarzanych samochodów. Tak więc na 125p w całej jego historii montowano 8 różnych typów przednich emblematów (oryginalnych). Ile było rzemieślniczych podrób – nikt nie jest w stanie określić. W tym zestawieniu prezentuje wyłącznie oryginały.

Co ciekawe – tylnych znaczków było kilkadziesiąt, a „LICENCJI FIAT” 3 typy, różniące się drobnymi szczegółami wzoru, typem nitów (ale oczywiście nie ich rozstawem) i krajem produkcji. Pierwszy znaczek z serii”LICENCJI FIAT” był zamówiony przez FSO z Włoch i importowany. Montowany jedynie na pierwszych egzemplarzach pod koniec lat 60-tych. Następnie linie tę udostępniono Polsce w ramach zakupu …licencji ;-) W związku z tym, iż w naszych warunkach klimatycznych emblemat ten szybko ulegał zniszczeniu (natrysk błota) około roku 1977 – 78 (dokładna data
jest nie do ustalenia) zmieniono nieco jego formę w taki sposób, że całość była zatapiana w przeźroczystym tworzywie. Uszczelnienie to praktycznie uczyniło znaczek niezniszczalnym.

Podobno w roku 1982 (w związku z tłoczeniem przednich błotników bez otworków na znaczek LICENCJA ale jeszcze nie przystosowanych do bocznych migaczy od Mirafiori) wypuszczano znaczki przystosowane do klejenia na lakier, co eliminowało korozję z tego miejsca. Niestety, nie jestem w stanie potwierdzić produkcji znaczków „LICENCJA FIAT” w wersji bez bolczyków – nigdy się z czymś takim nie zetknąłem. Nie można wykluczyć, iż były to jakieś rzemieślnicze podróby? Z początkiem 1983r. 125p nie był już na licencji i otrzymał nowe oznakowanie.

Za przygotowanie tekstu opracowania serdecznie dziękuję Panu Maćkowi z Łodzi. Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów. Jeśli ktoś posiada brakujące fotografie lub zdjęcia emblematów zamieszczonych powyżej, ale w lepszej jakości, będę bardzo wdzięczny za ich udostępnienie.